محل تبلیغات شما


روستای سلیمان بلاغ- زيبايي ها و جاذبه هاي طبيعي  با داشتن گونه هاي جانوري ارزشمندي در دل خود چون آهوان، و طبیعت بکر و دیدنی بي صبرانه در انتظار طبيعت گردان و گردشگران است تا جلوه هاي با ارزش خود اعم از گياهي و جانوري را به نمايش بگذارد.

 وجود گونه هاي شاخص حيات وحش و رويش انواع گياهان خوراكي و دارويي در ارتفاعات، زيبايي هاي خاصي را به روستای زیبای سلیمان بلاغ بخشيده است كه بايد با معرفي هرچه بهتر و بيشتر اين روستا زيبا و جذاب، از اين ظرفيت به شكل مطلوبي بهره برد. 
روستای سلیمان بلاغ زنجان در كنار گونه هاي جانوري و گياهي متنوع  و همچنين آثار طبيعي برخوردار است كه آنچنان شايد و بايد در معرفي آن، كار چنداني صورت نگرفته است. 
اين منطقه مستعد، از تپه هاي تاريخي بسيار ارزشمندي برخوردار است كه قدمت آنها به حدود 6 هزار سال قبل بر مي گردد که به اسم گالا که از سمت روستای بیرونده  ورودی روستا در سمت راست راهی خاکی می باشد و از روستا قابل مشاهده می باشد قرار دارد
مدير روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست استان زنجان، گفت: اين دشت های اطراف روستای سلیمان بلاغ زيبا و بكر به سبب وجود آهوان، شهرت جهاني يافته و در واقع بستر، زمينه و ظرفيت را براي جلب و جذب گردشگران داخلي و خارجي علاقه مند به گونه هاي جانوري شاخص به اين استان را فراهم كرده است. 
امجد باقري افزود: جست و خيز آهوان در ميان علفزارها، طراوت و زيبايي هاي طبيعت سلیمان بلاغ زنجان به عنوان تنها مامن و زيستگاه بازماندگان آهوان شمالغرب كشور را دو چندان كرده است.
وي اظهار داشت: وجود ظرفيت هاي بالايي چون انواع وحوش و گياهان ارزشمند، و قابل تامل است  
اين زيستگاه بكر و تماشايي آهوان به دلايل مختلفي چون فعاليت هاي كشاورزي، كشت هاي گسترده، افزايش گله هاي دام در منطقه، وجود سگ هاي گله و ولگرد، تغيير كاربري زمين ها، توسعه غيراصولي زمين هاي كشاورزي، تبديل زمين هاي ديم به قطعات كوچك، قطعه بندي و جزيره اي شدن زيستگاه، حفر بي رويه چاه هاي مجاز و غيرمجاز، خشكسالي و سرماي نامتعارف، احداث جاده در جوار زيستگاه هاي اصلي، تردد وسايط نقليه و شكار غيرمجاز، ناامن شده و كاهش جمعيت آهوان دشت سلیمان بلاغ را موجب شده است. 
توسعه بي رويه، روز به روز قلمرو آهوان زنجان را كاهش داده است به طوريكه ادامه اين روند و تهديد زيستگاه هاي آهوان خطر انقراض اين گونه جانوري  زنجان را به دنبال خواهد داشت كه در اين ميان مديريت اصولي تر زيستگاه اصلي آهوان زنجان مي تواند يكي از گزينه هاي مناسب براي كنترل و جلوگيري از تهديدات زيستي اين گونه جانوري شاخص باشد. 
قطع شدن مسيرهاي مهاجرت آهوان  يكي ديگر از عوامل تهديد كننده جمعيت آهوان اين دشت است و اين گونه جانوري قبل از احداث جاده و ساخت و سازهاي غيرمجاز در مسير مهاجرت، به اراضي شهرستان هاي ساوه و تاكستان آمد و شد داشتند ولي از آن پس از اين كار بازماندند و جفت گيري همخوني نيز باعث ضعف و كاهش زاد و ولدها شد. 
فصل جفت گيري آهوان در ماه هاي دي و بهمن و زمان زايمان نيز اواسط ارديبهشت و اوايل خرداد است و در صورت مناسب بودن شرايط آب و هوايي و حاكم بودن آرامش در زيستگاه، اغلب آهوان دو قلوزايي مي كنند اما اگر استرس داشته باشند در اين صورت تك زايي خواهند داشت. 
عمر آهوان بين 10 تا 12 سال است و شكار بچه آهوان از سوي عقاب ها، جانوران گوشتخواري چون گرگ، پلنگ، روباه و سگ هاي چوپان، نيز از ديگر تهديدات پيش روي در كاهش جمعيت آهوان زنجان محسوب مي شود. 
آهوان با كوچكترين تهديد از زيستگاه اصلي خود خارج مي شوند كه در اين صورت توسط افراد سودجو و فرصت طلب شكار شده و يا در برخورد با وسايط نقليه، تلف مي شوند

 

دشت های روستای سلیمان بلاغ در فصل زمستان به دليل وجود آهوان، شكارگاهي مطمئن براي گرگ هاي منطقه محسوب مي شود و بر اساس حدس و گمان، قريب 30 قلاده گرگ در دشت آهوان روستا و منطقه فيله خاصه نزديك به اين دشت زيست مي كنند. 
در فصول گرم سال گرگ هاي منطقه فيله خاصه و دشت های اطراف روستای سلیمان بلاغ زنجان به ارتفاعات كوهستاني مي روند اما در فصل زمستان كه اين مناطق پوشيده از برف شده و طعمه به سختي گير مي آيد به اين دشت آهوخيز باز مي گردند تا با آرامش و اطمينان خاطر شكار و گذران زندگي كنند. 
حملات گرگ ها به روستائيان و دام ها در اين 2 منطقه، شايد به ندرت اتفاق بيفتد چراكه وجود داراني چون آهو باعث مي شود اين حيوان درنده از طبيعت دور نشده و به جوامع انساني نزديك نشود. 
دشت های سلیمان بلاغ از وجود يك مركز نگهداري حيات وحش برخوردار است كه مامن گونه هاي جانوري اعم از داران و پرندگان زخمي و آسيب ديده است و آن دسته از جانوراني كه بنا به دلايلي از طبيعت جدا شده اند در اين مركز، تحت مراقبت هاي ويژه دامپزشكي قرار گرفته و پس از درمان، تيمار و بهبودي كامل، در زيستگاه اصلي خود رهاسازي مي شوند تا در سرزندگي ، باز هم سهيم باشند. 
مركز نگهداري حيات وحش زخمي و آسيب ديده محيط زيست اين استان در سال 86 در منطقه تحت مالكيت اين اداره كل واقع در باغ دشت سهرين ايجاد شده و وسعت آن قريب سه هكتار است. 
دشت سهرين كه جزو منطقه حفاظت شده سرخ آباد است علاوه بر آهو، زيستگاه جانوراني چون ، گراز، خرس قهوه اي، سمور سنگي، سنجاب زميني، رودك، كبك دري، هوبره، دال، عقاب، شاهين، غاز خاكستري، خوتكا، لك لك سفيد، باكلان، افعي البرزي، افعي شاخدار ايراني، افعي زنجاني  و غيره است. 
دامنه ارتفاعي منطقه سلیمان بلاغ 500 تا 2 هزارو 900 متر، بارندگي و دماي متوسط ساليانه به ترتيب 500 ميلي متر و 11 درجه سانتيگراد اين منطقه را داراي اقليم هاي نيمه خشك مديترانه اي معتدل كرده است. 
پوشش گياهي منطقه شامل ارس، گردو، سياه تلو، زاالك، انار وحشي، داغداغان، زرشك، زيتون، گون، آويشن، درمنه، كلاه ميرحسن، چوبك، لاله، مرزه و ثعلب از جمله گونه هاي گياهي منطقه هستند. 

 

در مورد روستای سلیمان بلاغ

جاهای دیدنی روستای سلیمانبلاغ

حیات وحش روستای سلیمان بلاغ

آهوان ,مي ,بلاغ ,سلیمان ,منطقه ,كه ,سلیمان بلاغ ,گونه هاي ,روستای سلیمان ,در اين ,هاي جانوري ,كاهش جمعيت آهوان ,اطراف روستای سلیمان

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

درس ناب