محل تبلیغات شما

روستای سلیمان بلاغ  از توابع بخش مرکزی شهرستان زنجان در استان زنجان در بخش قره پشلو است. جمعیت روستا براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال1395شمسی 75نفر است و در آن اسکان دارند. در سالهای اخیر  ازامکانات اولیه رفاهی، شامل اب لوله کشی بهداشتی و گاز شهری و تلفن محروم است و تنها از نعمت برق برخوردارشده است. گویش رایج زبان ترکی آذربایجان است. فاصله آن از شهر زنجان حدود 70کیلومتر و از شهر میانه حدود 80کیلومتر می باشد.روستای بسیار خوش آب وهوا، با زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل ، که از شرق به روستای گل تپه و از غرب به روستای حاجی سیران و  از شمال به روستای ام اباد و از جنوب به روستای بیرونده منتهی میشود.شغل تمامی ساکنین آن که بطور دائم در آن زندگی می کنند کشاورزی ودامداری می باشد.ازمحصولات آن میتوان گندم ،جو، نخودو عدس و درختان میوه  را نام برد.

روستای اطرف سلیمان بلاغ

در این ۵ یا ۶ سال اخیر تعدادی بصورت ییلاقی وتفریحی، مهاجرت مع به روستا داشته اند،بخصوص درتابستان ها که هوا خنک ومعتدل است اقدام به خانه سازی به سبک شهری نموده وبه امور کشاورزی می پردازند. انتظار می رود این مسئله درسالهای آتی رواج بیشتری در این روستا داشته باشد.از تاریخ بنا و قدمت این روستا هیچ گونه اطلاعات دقیقی وجود ندارد. اینکه ساکنان فعلی آن از کجا آمده اند و از چه سالی این مکان را به عنوان ست گاه خود بر گزیده اند و علت نام گذاری این روستا چه بوده است، یا تعداد جمعیت آن در دوره های مختلف چه میزان بوده است و هزاران سوال دیگر، برای هیچ کدام جواب درستی وجود ندارد! آنچه در مورد این روستا برای همه مشخص است(مثل اغلب روستاهای همجوار) اطلاعات جسته و گریخته ایست که به صورت شفاهی سینه به سینه نقل شده است، آن هم حداکثر مربوط به صد سال اخیر است، قبل از آنرا هاله ای از تاریکی، تاریخ گذشته این روستا را فرا گرفته است بعداز انقلاب روستا بیشترتوسط شورای منتخب مردم و دهیاری  اداره میشود.قبل از انقلاب بخصوص قبل ازسال ۱۳۴۲نظام ارباب رعیتی حاکم بوده، اربابها خود را مالک تام الاختیار روستا وزمینهای کشاورزی می دانستند.بخاطر همین از تمام محصولات کشاورزی حتی دامی روستائیان سهم داشتند واز رعایا بهره می گرفتند.و خان معروف روستای سلیمان بلاغ ارسلان خان می باشد.نظام ارباب رعیتی ریشه در تاریخ چند صد ساله کشور ما دارد.

 

نقشه هوایی

 

تقسیمات اراضی

 در سال ۱۳۴۱باطرح "انقلاب سفید" واجرای اصول شش گانه توسط محمد رضا شاه پهلوی بر سلطه وسیطره هزار ساله اربابان وخوانین آنها بر روستاها خاتمه داده شد بر همین اساس ،طرح تقسیمات اراضی که یکی از اصول شش گانه شاه بود پس از رفراندوم در سراسر کشور به اجرا در آمد.زمینهای کشاورزی از سلطه خوانین در آمدو بین  کشاورزان روستا تقسیم شد.در روستای ما ارسلان خان ست دائمی داشتو بعد از او کدخداهامسئولیت امور را برعهده داشتندونماینده آنها محسوب می شدند

 

در زمان قبل از انقلاب معمولافردي با كياست و سياست و عاقل از بین اهالی روستا به عنوان "كد خدای روستا"جهت رسيدگي به امور اداري و سياسي روستا تعيين مي شد كه وظيفه اش همكاري و هماهنگي درامورات مختلف روستا بود .دراصل کدخدا ها رابط بین دولت ومردم وخوانین محلی بودند. مسئولیت جمع آوری بهره سالانه محصولات کشاورزان ودامی روستائیان برای خوانین بودند.

از وظائف دیگر کدخداها حل و فصل دعاوي و اعلام اسامي جواناني كه به سن سربازي رسيده اند  و نيز رسيدگي ونظارت به مشكلات عمومي روستا مانند كم آبي و كنترل مهاجرت و ورود و خروج افراد از داخل وخارج روستا و حفاظت از جان و مال مردم بود

همانطوریکه ازحافظه تاریخی بزرگان روستا مشخص است،در این صدسال اخیر به ترتیب سید اکبروبعد از آن حاج غلامعلی سعادتی کدخدای این روستا بوده اند. با عنایت به اینکه این افراد ازبین مردم روستا انتخاب وانتصاب می شدند،تاحدودی سعی میکردند، طرف مردم را داشته باشندوازظلم وستمی که در بعضی ازروستاهاتوسط خوانین واربابها برمردم روا می شد، در روستای ما کمتر اتفاق می افتاد.

در مورد اصول شش گانه  که به انقلاب سفید شاه وملت در دهه چهل معروف شد، لازم است،مطالب هر چند مختصر برای خوانندگان عرض نمایم که ازمعروفترین ومهمترین این اصول  همانطورکه ذکر شد. لغو نظام ارباب رعیتی وتقسیم زمین بین کشاورزان ودیگری طرح اعزام سپاه دانش به روستاها،برای باسواد کردن روستاییان بود.

تقسیم بندی کل اراضی روستا

 

تقسیم بندی کل ارضی روستای سلیمان بلاغ

*توجه:روستای سلیمان بلاغ مجموعا 48جفت می باشد که هر جفت برابر است با 2 جو می باشد که به عبارت دیگر می شود 96 جو

تقسیم بندی کل 6 دانگ اراضی سلیمان بلاغ
1_ارسلان خان 3 دانگ از 6 دانگ کل اراضی سلیمان بلاغ
2_یاور یک دانگ از 6 دانگ کل اراضی سلیمان بلاغ
3_سید اصغر یک دانگ از 6 دانگ کل اراضی سلیمان بلاغ
4_مرتضی اقا و شیخ حسن یک دانگ از 6 دانگ اراضی کل 

 

تقسیم بندی سه دانگ ارسلان خان

زیر گروه دانگ اول ارسلان خانزیر گروه دانگ دوم ارسلان خانزیر گروه دانگ سوم ارسلان خان

1_ارسلان خان     4 جفت

2_مشهدی حاجی برجی      1 جفت

3_مشهدی شعبان عیوضی    1.5 جفت

4_سید قنبر قاسمی    1.5 جفت

___________________

مجموعا 8 جفت

1_سید حیدر قاسمی    2جفت

2_غریب علی ولی زاده    2 جفت

3_ذکر علی عیوضی   1جفت

4_جانعلی بابایی   1 جفت

5_سیفیعلی کرمی   1جفت

6_عیسی و قسمت اقایی    1جفت

__________________

مجموعا 8 جفت

1_حاج رضا افشاری   2.5 جفت

2_حاج علی افشاری   2.5جفت

3_مشهدی رحیم افشاری    1 جفت

4_رشید همت خواه    1 جفت

5_مشهدی عوض    1جفت

___________________

مجموعا8 جفت

 

تقسیم بندی یک دانگ یاور

1_حاج غلامعلی سعادتی   1 جفت

2_حاج فخرالدین میرلو    1 جفت

3_عباد اشکانی    1 جفت

4_سیف الله یوسفی    1 جفت

5_عسگر شوقی   1 جفت

6_حاج یعقوب صفایی   1  جفت

7_سید حافظ قاسمی   5. نصف جفت

8_حمزه سعادتی    5. نصف جفت

9_سید مظفر قاسمی   1 جفت

___________________

مجموعا 8 جفت

 

تقسیم بندی یک دانگ سید اصغراینه گری

1_گل علی سعادتی   1.5 جفت

2_حاج علی میرلو   1 جفت

3_حاج مالک فدای وطن   1 جفت

4_علی اکبر بابایی    1 جفت

5_علم الله اشکانی   1جفت

6_صفدر غفاری   5.نصف جفت

7_سید حافظ قاسمی   2 جفت

______________________

مجموعا 8 جفت

 

تقسیم بندی یک دانگ مرتضی اقا و شیخ حسن

1_گل محمد بیرامی   1.5 جفت

2_سوجعلی شوقی   1 جفت

3_مجتبی سهرابی   1 جفت

4_ذکر علی قربانی   1 جفت

5_قوچعلی مدحت    1 جفت

6_محمد مدحت   5. نصف جفت

7_حمید جعفری   5. نصف جفت

8_عسگر شوقی   5. نصف جفت

9_رجبعلی سعادتی    5. نصف جفت

10_علی جان   5. نصف جفت

____________________

مجموعا 8 جفت

توضیح بر اینکه هر جفت به معنی 2 راس گاو نر و یا تقریبا 50 هکتار می باشد

جمع اوری مطالب :دوست خوبمون اقای هاشم یوسفی

 

در سال 1341 جمعیت ایران حدود ۲۲ میلیون نفر بود که 75 درصد آنها در روستاها زندگی می‌کردند و اکثراً بی سواد بودند. به علاوه امکانات آموزشی به طرزی نامتعادل بین شهرها و روستاها تقسیم شده بود. به طوری که 24درصد از معلمین در روستاها و 76درصد در شهرها تدریس می‌کردند به عبارتی تنها یک چهارم از معلمین متعلق به 75درصد جمعیت روستانشین بود و معلمین شهری نیز علاقه‌ای به رفتن به روستاها نداشتند. درچنین شرایطی تشکیل سپاه دانش برای با سواد کردن انبوه جمعیت بی سواد روستاها می‌توانست راهگشا باشد. برطبق این اصل مقرر شد جوانان دیپلمه‌ای که می‌خواهند خدمت سربازی انجام دهند با گذراندن یک دوره آموزشی برای آموزش به روستاها اعزام گردند.برای جلو گیری از اطاله کلام از توضیح وشرح اصول دیگر خوداری می کنیم. فقط به ذکر فهرست اصول شش گانه اکتفا می کنیم.

اصول شش گانه :

1_الغای رژیم ارباب رعیتی اجرای اصلاحات اراضی در سراسر کشور
2_ملی کردنجنگلها و معادن
3_فروش سهام کارخانجات دولتی به عنوان پشتوانه اصلاحات اراضی
4_سهیم کردن گارگران در منافع کارگاهای تولیدی و صنعتی
5_اصلاح قانون انتخابات
6_طرح سپاه دانش برای باسواد کردن روستاییان

 

وقایع تاریخی و جمعیتی روستا

  یکی از وقایع تلخ وناگوار تاریخ این روستا وقوع جنگ جهانی اول و ورود روسها در فاصله سالهای ۱۲۹۵تا۱۲۹۶شمسی درزمان احمد شاه قاجار  به اذربایجان میباشد. جنگی که ازمرداد۱۲۹۳ آغازشد،تاآبان ۱۲۹۷شمسی به مدت ۵۱ماه ادامه یافت.با توجه با اینکه این جنگ مربوط به دولتهای قدرتمند آن روزمثل آلمان، روسیه ،انگلستان،امپراطوری عثمانی بود؛کشور ما از ابتدای جنگ بی طرفی خود را اعلام کرده بود.روسیه بخاطر ترس ازاشغال شدن ایران توسط کشورهای رقیب مثل آلمان وعثمانی دست به این اشغال زد. در آن زمان کل استان فعلی زنجان بخاطر همجواری با اذربایجان و قسمتهایی از حومه خلخال به اشغال روسها در می آید.قسمت جنوبی کشور توسط انگلستان وقسمت غرب  مثل همدان وکردستان توسط عثمانی اشغال می شود. متاسفانه روستای سلیمان بلاغ هم بصورت موقت ست گاه قوشون روس درمی آید. البته چند روز قبل ، ماموران دولتی وخانهای محلی خبر ورود روسها رابه اطلاع مردم می رسانند. متاسفانه بسیاری از اهالی خروج از روستا را جدی نمی گیرند.درآخرین لحظات دارایی واموال خود را  برداشته به همراه اهل وعیال به روستاهای اطراف مثل داش بلاغ ، و یا ارمغان خانه می روندو برخی شهرهای شمالی مثل رشت و انزلی و به گفته بعضی از رویتایان به پهلوی سفر کرده و اقامت گزیدند.

این روستاها مکانهای امنی بودند،آسیب کمتری از حضور روسها دیدند. همه مهاجرین بعد از مدتی به روستا برمیگردند.تعدادی کمی هم برای همیشه ازروستا خارج شده و باز نمی گردند.این ایام سخت وطاقت فرسا که حدود نه ماه طول می کشد.درفصل تابستان وموقع برداشت محصول بوده در چنین وضعی روستائیان  مجبور بودندبا دست خالی باآذوقه اندک درمکان غربت زندگی کنند.همچنین کم بود آذوقه وشیوع بیماریهای واگیردارو قحطی سختی کار را دو چندان میکرد.

 

حرفهاوصحبتهای بسیاری از بزرگان روستا ، خبرازروزهای سخت آن ایام رامی دهد،درمورد وضع واوضاع آشفته حومه روستا آقای محمدقلی مجد نویسنده کتاب "قحطی بزرگ ونسل کشی در ایران   (۱۹۱۹-۱۹۱۷)"چنین بیان می کند: قحطی شدیدی در دوران جنگ اول جهانی در اذربایجان واطراف آن درحدود سالهای ۱۲۹۶شمسی در اواخر دوران قاجار در اثرخشکسالی وحضور قوای روس اتفاق افتاد.وی معتقد است تعدادی زیادی بر اثر قحطی وبیماریهای ناشی از سوء تغذیه از بین رفتند.آقای" مجد"دولت انگلیس راعامل ومسبب این فاجعه می داند. او اظهارمیدارد درآن زمان بخشی بزرگی از محصولات کشاورزی صرف تامین نگهداری نیروهای روس وانگلیس در ایران می شد. که در نتیجه به کاهش شدید موادغذایی در داخل ایران انجامید، انگلستان برای سلطه هر چه بیشتر بر ایران مانع ورودمواد غذایی از آمریکاوکشورهای دیگرمیشد. 

 

ورود واقامت روسها در این منطقه (روستای ما)از اواسط تابستان 1295شروع و تااوایل بهار 1296هجری شمسی ادامه پیدا میکند. بر اثرکمبودآب و نزولات آسمانی خشکسالی نسبتا وسیعی درتابستان 1296شمسی در حومه روستای و دیگر نواحی حومه اذربایجان اتقاق می افتد. قحطی شدیدی که آقای محمد قلی مجد در کتاب خودتحت عنوان قحطی بزرگ ونسل کشی در ایران به آن اشاره میکند. . آقای مجد می گوید که هیچ کشوری به اندازه  ایران از جنگ جهانی اول  آسیب ندیده‌است.از دیدگاه او بزرگترین قحطی تاریخ ایران و همچنین بزرگترین فاجعهٔ تاریخ ایران از حمله مغولان قرن سیزدهم میلادی است . همان‌طور که اشاره شد، این واقعه یکی از مصائب بزرگ تاریخ ایران است که درباره آن مطالب اندکی نوشته شده و حتی کمترشناخته شده‌است. از دیدگاه وی یک سوم از جمعیت ایران حدود 8میلیون نفربه سبب گرسنگی و سوءتغذیه و بیماری‌های ناشی از آن از بین می روند چهل سال طول  کشید تا دوباره جمعیت ایران به مرز بیست میلیون نفر برسدنوشته ها وخاطرات ومشاهدات آقای احمد کسروی از شهر تبریز هم در سال1296شمسی موید همین مطالب است. 

 

  ژنرال دنسترول انگلیسی درباره اقدام انگلیس در خرید غله در ایران می‌نویسد: در اثر خریدهای ما قیمت غله بالاتر رفت و هر افزایش جزئی به معنای مرگ بسیاری از افراد بود. وی در تاریخ ۵ می ۱۹۱۸ از اذربایجان (منظور کل مناطق ترک نشین) می‌نویسد: "قحطی در این جا اسفناک است. ما گندم  هر خرواری حتی  ۴۰ تومان هم می‌خریم و امیدواریم کمتر از این مبلغ هم تهیه کنیمدر حالیکه  در پاییز 1295شمسی علارغم رشد روز افزون غلات هرخروار گندم کمتر از 8 تومان بود". . .   خریدبیش ازنیازگندم از انبار غلات توسط انگلیسی ها جهت ارتزاق قوشون  خود در ایران وحتی تهیه مواد غذایی سربازان مستقر در هند ،منجر به کمبود موادغذایی وقوع قحطی در ایران شد. همچنین مشاهدات آقای فرانسیس وایت دبیر سفارت آمریکا در بغداد،که دربهار 1297شمسی طی سفری از بغداد به تهران مشاهدات خود را از مسیر سفربصورت خاطره از همدان نقل می کنند ازطرفی نوشته های آقای میروشنیکف روسی همه وهمه از فاجعه بزرگ انسانی آن زمان از حومه اذربایجان خبر می دهد .

 

این موضوع بسی جایی سئوال وتامل است که دراوضاع واحوال آشفته آن زمان  بسیاری از خوانین وبعضی ازمردم بخاطر بی سوادی وناآگاهی،بافروش انبارغلات خودبه انگلیسی ها وروسها، تاحدودی برقحطی سالهای  1296 و1297 شمسی دامن زدند.جالبتر اینکه هیچ کدام از مجتهدین وعلمای اعلام آن عصرسنتی ومذهبی،مثل قضیه تنباکو عصر ناصری فتوای مبنی برتحریم فروش هرنوع مواد غذایی به اجنبی را صادر نمی کنند .تا اندکی از وقوع این مصائب جلو گیری شود

 

در سده های قبل به علت بی سوادی وبی تفاوتی مردم نسبت به تاریخ گذشته و سرنوشت گذشتگان خود،متاسفانه اطلاعات بسیار اندکی از دوره های تاریخی این روستا وجود دارد.تا جائیکه هیچ نوشته یا اثری تاریخی مکتوب توسط هیچ شخصی وجود ندارد،تا شرح حال گذشتگان ما را در این روستای قشنگ وکوچک  نشان دهد . ولی آنچه در آثار بجا مانده از کنــده کاریهای اطراف روســتا مشخص است، این روســـتا ازقدمـــت زیــــادی برخوردار است و نا گفته های تاریخی آن بسیار زیاد است. 

 

 

       آنچه که از شواهد و قرائن مشخص است  از سال ۱۳۰۰هجری شمسی این روستا از رونق نسبتا خوبی نسبت به روستا های همجوار پیدا می کند.بطوریکه از روستاهای همجوار مثل گل تپه ، داش بلاغ و حتی از تاکستان  پذیرای مهاجرانی بوده است.جمعیت روستا در سال ۱۳۷۱شمسی بالغ بر 300نفرو40خانوار با50دانش آموز بوده بر اساس سر شماری مرکز آمار ایران در سال 1385جمعیت آن 244 نفر با 20 خانوار ، در سال1390شمسی جمعیت آن 100 نفربا 20خانوار و ۱۶دانش آموز رسیده است.متاسفانه موج بزرگی از مهاجرت ازسالهای ۱۳۵۴شمسی به شهرهای تهران ،کرج، شروع شده تا جائیکه تااکنون بیش از 100خانوار و یا بیشتر از این روستا به شهر های مذکور مهاجرت کرده اند.

 

در مورد روستای سلیمان بلاغ

جاهای دیدنی روستای سلیمانبلاغ

حیات وحش روستای سلیمان بلاغ

  ,روستا ,دانگ ,روستای ,سلیمان , 1 ,  1 ,این روستا ,   1 ,روستای سلیمان ,  5 ,نظام ارباب رعیتی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

در خانه بمانیم